Školicí centrum bezpečných systémů


Nabídka školení


Jsme školicí laboratoř bezpečných systémů, která je součástí Centra výzkumu a vývoje obnovitelných zdrojů (CVVOZE). Laboratoř je situovaná v prostorách Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Nabízíme školení v oblasti bezpečných systémů.

Školení probíhají na nejnovějších bezpečných systémech od společnosti Rockwell Automation, která s námi úzce spolupracuje na přípravách a vedení jednotlivých kurzů. Všechny nabízené kurzy zahrnují jak teoretickou přípravu, tak praktická cvičení.

Velkou výhodou těchto kurzů je jejich pořádání pod záštitou velké české univerzity, která zajišťuje dostatečnou flexibilitu našim kurzům. Jedná se především o časový harmonogram jednotlivých kurzů, kdy jsme schopni se velmi snadno přizpůsobit Vašim požadavkům.

Přihláška na školení

Na jednotlivé kurzy je možné se přihlásit pomocí emailové adresy na níže uvedeném kontaktu:

Ing. Radek Štohl, Ph.D.
Email: stohl@vut.cz
Telefon: +420 54114 6414
Adresa: Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Ústav automatizace a měřící techniky
Technická 3082/12
Brno 61600

Vybavení školicí laboratoře

Pracovní stanice: Všechny kurzy jsou pořádány na výkonných dvoumonitorových pracovních stanicích založených na platformě Intel (R). Výpočetní systémy jsou postaveny na 8-jádrových procesorech Intel(R) Core(TM) I7-3770 CPU @ 3,4GHz. Rychlost operačního systému Windows 7-64 bit professional garantují 120GB SSD disky. Všechny naše pracovní stanice v rámci bezpečnosti dat obsahují dva datové 1TB disky s rychlostí 7200ot/min zapojených do RAID pole.

Systém ControlLogix: Tento systém je osazen procesorovým modulem Allen-Bradley 1756-L73S GuardLogixTM, který disponuje 8MB standartní paměti a 4MB safety paměti. Modul je použitelný pro aplikace až do SIL 3/PLe/Cat. 4. K tomuto modulu je přidán safety procesorový modul 1756-L7SP. Komunikaci celé sestavy zajišťuje ethernetový modul 1756-EN2TR a pro komunikaci s distribuovanými vstupně výstupními kartami je sestava osazena modulem pro komunikační protokol DeviceNet. Pro řízení je celá sestava doplněna o dva moduly 1756-IB32, které obsahují dohromady 64 digitálních vstupů. Digitální výstupy v počtu 64 jsou obsaženy ve dvou modulech 1756-OB32.

Redundantní systém: Redundantní systém je tvořen dvěma procesorovými moduly 1756-L71 LOGIX5571. Pro přístup k vnějšímu světu jsou oba tyto systémy ControlLogix opatřeny kartami 1756-EN2T pro připojení do ethernetové sítě. Redundanci obou těchto ControlLogix systémů zajišťují dva redundantní moduly 1756-RM. Oba moduly jsou propojeny navzájem optickou linkou, která zajišťuje rychlou komunikaci.

SmartGuard600™: SmartGuard 600 neboli 1756-L24BBBE je řídicí systém, který můžeme zařadit mezi bezpečné PLC. Tento systém je ideální pro aplikace, které nemohou být vyřešeny pomocí bezpečných reléových systémů a zároveň nejsou dostatečně složité pro systémy GuardLogixTM nebo GuardPLC. Řídicí systém obsahuje DeviceNet, Ethernet/IP pro komunikaci s okolním světem. Řídicí systém je doplněn o 16 digitálních vstupů a 8 digitálních výstupů.

Releový řídicí systém: Tento řídicí systém se skládá z modulu MSR57P, který slouží pro jednoduché reléové aplikace. Je využíván především pro aplikace, které vyžadují zásahy obsluhy do výroby během provozu. K tomuto reléovému řídicímu systému máme v laboratoři připojeny i moduly MSR220P a MSR210P, které zajišťují rozšíření počtu vstupů a výstupů. Tento typ řídicího systému je použitelný pro bezpečné systémy až do SIL 3.

PowerFlex40™: PowerFlex 40 je frekvenční měnič určený výrobcům a koncovým uživatelům. Tento měnič je kompaktním nástrojem, jak uživatelům pomoci při zjednodušování řízení motorů. Měnič disponuje vektorovým řízením, které zaručuje řízení i při nízkém točivém momentu. Díky flexibilitě a jednoduchému programování je manipulace a instalace velice jednoduchá i pro začínající uživatele.

Stratix 8000™: Jde o modulární průmyslový switch obsahující nejnovější CISCO architekturu, která realizuje sadu funkcí a obsahuje výkonné konfigurační nástroje. Tento switch zaručuje bezproblémovou integraci do průmyslových i podnikových sítí. Stratix 8000 je schopen využít i nastavení a diagnostiku konfigurační nástrojů vyvinutých společností Rockwell Automation.

Celá laboratoř je rozdělena do čtyř výukových pracovišť, která se zaměřují na jednotlivé oblasti bezpečných řídicích systému až do SIL3.
Nabídka školení z oblasti bezpečných systémů řízení

Nabídka školení z oblasti bezpečných systémů řízení

Školení I: Základy programování Programovatelných Logických Automatů (PLC)

Toto školení je určeno především firmám a fyzickým osobám, které mají zájem získat základní znalosti v programování a obsluze PLC. Školení probíhá na automatech ControlLogix CompactLogix od firmy Rockwell Automation. Absolventi kurzu získají základní znalosti o těchto automatech. Účastníci tohoto kurzu se naučí jak automat uvést do chodu od vybalení z krabice až po zprovoznění prvních jednoduchých programů.

Prerekvizity
  • Znalost operačního systému Windows Vista, 7 a 8
  • Zkušenost s jakýmkoliv programovacím jazykem pro platformu x86

Informační leták: skoleni_1

Informační leták: skoleni_1_2

Školení II – Programovaní bezpečných řídicích systémů – I

Toto školení se věnuje především základním znalostem bezpečných systémů. Školení probíhá na systému GuardLogix TM od firmy Rockwell Automation.

Absolventi získají základní znalosti v problematice návrhu bezpečných systému a jejich programování. Absolventi kurzu jsou seznámeni s odlišnostmi ve vývoji aplikací (klasická aplikace/ bezpečná aplikace). Jsou seznámeni s teorií, která zahrnuje především normy ČSN EN 62061, ČSN EN ISO 13849 a ČSN EN 61508. Kurz je zaměřen především na firmy a fyzické osoby, které mají již zkušenosti s vývojem klasických aplikací pro řídicí systémy a chtějí přistoupit i k bezpečným systémům.

Prerekvizity
  • Znalost operačního systému Windows Vista, 7 a 8
  • Zkušenost s vývojem aplikací pro PLC nejlépe CControlLogix, CompactLogix

Informační leták: skoleni_2

Informační leták: skoleni_2_2

Školení III – Programovaní bezpečných řídicích systémů – II

Tento kurz je určen pracovníkům, kteří si chtějí rozšířit své znalosti v oblasti vývoje a programování bezpečných aplikací.

Školení seznamuje účastníky kurzu s různými typy bezpečných systémů. Celé školení je koncipováno tak, aby účastník kurzu prošel různé bezpečné řídicí systémy od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější.

Prerekvizity
  • Znalost operačního systému Windows Vista, 7 a 8
  • Zkušenost s vývojem aplikací pro PLC nejlépe ControlLogix, CompactLogix od firmy Rockwell Automation
  • Základní znalost vývoje aplikací pro bezpečné systémy

Informační leták: skoleni_3

Informační leták: skoleni_3_2

Školení IV – Testování aplikací pro řídicí systémy PLC

Tento kurz je zaměřen především na firmy, které se zabývají vývojem aplikací pro řídicí techniku PLC od firmy Rockwell Automation a chtějí si své aplikace odzkoušet v laboratorních podmínkách před nasazením do reálného provozu. Během testování vlastních aplikací je možnost konzultace s našimi lektory.

Informační leták: skoleni_4

Informační leták: skoleni_4_2